EVENIMENTE MATEMATICE 2017

 

LECTII PREGATIRE-OLIMPIADA DE MATEMATICA

   Luni 6 februarie 2017  incepand cu ora 9 vor avea loc in Targoviste , Gaesti , Moreni si Fieni lectii de pregatire pentru fazele locala si judeteana a olimpiadei de matematica deasemenea  si la Pucioasa in data de 2 februarie 2017 si Titu  in data de 7 februarie 2017.

Elevii doritori pot participa incepand incepand cu ora 9 pentru a recapitula si completa notiunile acumulate in semestrul I deopotriva pentru a-si testa abilitatile in rezolvari de probleme din gazeta matematica si de tip olimpiada indrumati si consiliati de profesori cu experienta  si expertiza in pregatirea  matematica de performanta.

Graficul activitatilor este urmatorul:

 

                                             6 februarie 2017

 

C.N. ,,Constantin Carabella” Targoviste

Cls a 9-a  –Corneliu Stoicescu     –             Problem solving -Gazeta Matematica

                   Mirela Mortici             –                           Calcul de sume

Cls a 10-a  Teodora Popa              –                        Numere complexe

Cls a 11-a    Ligia Ion                      –                Matrice, polinom caracteristic

Cls a 12-a  Mihaela Gabor                Metode de calcul ale unor primitive si integrale                                                                             definite-probleme din concursuri

 

C.N. ,,Vladimir Streinu”Gaesti

Cls a 5-a  –  Aurelia Arsene             –                  Problem solving GM-RMT

                     Nicoleta Alexe            –                     Problem solving GM

Cls a 6-a  –   Iuliana Turcu               –                     Problem solving GM

Cls a 7-a  –   Cristian Marin             –                     Problem solving GM

                      Adrian Turcu                       Probleme de  concurenta si coliniaritate

                      Radu Tudor                                      Inegalitati elementare

Cls a 8-a     – Georgeta Ionescu       –                    Problem solving GM

                       Iulian Alexe                 –                    Problem solving GM

Cls a 9-a  –     Marius Mîinea                                    Teorema ariciului                    

                                               

Cls a 10-a  –     Nicolae Androne        –        Functiii, ecuatii,numere complexe

Cls a 11-12-a  – Florin Stanescu             Functii continue-aplicatii integrala definita

 

 

C.N. ,,Ienachita Vacarescu” Targoviste

 

Cls a 5-a  –       Mirela Mortici                                  Probleme de divizibilitate

                         Carmen Nastase                                     Principiul cutiei

Cls a 6-a  –       Laura Erculescu                 Unghiuri, segmente-probleme concurs,                                                                                      Gazeta Matematica

                         Simona Muscariu                     Problem solving algebra-Gazeta                                                                                                    Matematica

Cls a-7-a –        Daniela Catana             –                         Problem solving GM

                          Paunescu Lidia                    Problem solving -Gazeta Matematica

 

Cls a 8-a  –        Alin Catana                –                       Problem solving GM

                         Cristian Grecu           –                        Problem solving GM

 

Sc nr 4 Moreni

 Cls a 5-a  –       Viorica Dina                                    Probleme de numarare

 Cls a 6-a  –        Viorica Dina                                  Probleme de divizibilitate

 

 

Sc ,,Diaconu Coresi” Fieni

 

Cls a 7-a  –       Gizela Aldica                           Patrulatere-probleme concurs,                                                                                                     GM,supliment

 

                                                    7 februarie 2017

 

S.G. Pictor ,,Nicolae Grigorescu’’Titu      

Cls a 5-a  –       Magdalena  Ionescu                      Probleme de divizibilitate

Cls a 6 -a  –           Cristian Ionescu             Segmente si unghiuri in probleme de                                                                                                    olimpiada

Cls a 7-a  –             Aura Bardes                                         Inegalitati

Cls a 8-a            Nicolae Tarcomnicu                      Probleme de geometrie

 

                                               2 februarie 2017

 

C.N. ,,Nicolae Titulescu” Pucioasa

 

Cls a 9-a  –    Victoria Voicu                                 Problem solving-gazeta matematica

Cls a 11-a  –    Victoria Voicu                                                     Siruri      

 

Dorim tuturor mult succes in pregatire  si rezultate cat mai bune in viitoarele  competitii !               

           

 

ÎNCEPUT DE AN CU REZULTATE DEOSEBITE

Aproximativ 300 de elevi din clasele III-VIII au inaugurat sambata 21 ianuarie la Scoala generala ,, Nicolae IorgaPitesti ,suita concursurilor si olimpiadelor de matematica  din anul 2017 prin participarea lor la Concursul Judetean de matematica ,,Caleidoscop Matematic”.

Judetul Dambovita a fost reprezentat de 11 elevi ce au reusit sa obtina frumoase premii si mentiuni dupa cum urmeaza:

Clasa a III – a:

Bogdan Cosmina  Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti      -Mentiune

Lupu Diana            Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti      -Mentiune

Clasa a IV – a:

Ene Alexia                 Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti       –Premiul I

Badea Ruxandra Maria   Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti –Premiul II

Clasa a V – a:
 

Saileanu Razvan   C.N.,,Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște       –Premiul III

 Clasa a VI – a:

 Costea Daria     C.N.,,Vladimir Streinu” Gaesti                        – Premiul I
 Lecoiu Radu        C.N.,,Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște      – Premiul II
 Iorga Alexandru   Sc. Gen.,,Nicolae Grigorescu” Titu           – Premiul III
 Lupu Ana Maria     C.N.,,Vladimir Streinu” Gaesti                    -Mentiune
   Clasa a VII – a:
Bogdan Ana Maria    Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti           – Premiul II
Radu Andrei Laurentiu  Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti     – Premiul III
Sa le uram succes si ,sa speram, ca sub atenta supraveghere a profesorilor indrumatori Grigore Mihaela, Bauer Oana,Catana Alin, ,Turcu Iuliana , Erculescu Laura ,   Ilie Dobrita   si Turcu  Adrian, vor reusi sa-i ajute pe cat mai multi colegi sa inteleaga si sa iubeasca matematica.

 

BUN VENIT 2017 ! LA MULȚI ANI!

              Un an se apropie de sfârșit , altul nou așteaptă sa îi urmeze;

Să ne luăm rămas bun de la ce a fost 2016 cu bune și cu rele , cu tristeți si bucurii, cu dezamăgiri si realizări;

Să privim cu speranță spre 2017 , să ne apropiem de obiectivele propuse și să le îndeplinim, sa fim mai buni cu cei care au nevoie de ajutorul nostru;

Tuturor, un An Nou 2017 cu sănătate și împliniri!

 

 

CRĂCIUN CU BUCURIE!

                poze-de-craciun-peisaje_f72e6ea7145a36

        Un gând bun , puține regrete, și speranțe pentru ce va fi;

Sfânta Sărbătoare a Crăciunului să ne găsească sănătoși,liniștiți,  pregătiți să primim Lumina Sfântă a Nașterii Domnului-izvor de bucurie și pace în sufletele celor dragi!

SĂRBATORI FERICITE!

 

PREMII SI MENTIUNI PE MELEAGURI MUSCELENE!

Previziunile se adeveresc . Nici acest weekend  nu a fost pierdut de elevii damboviteni pentru a castiga premii frumoase la a VI-a editie a Concursului Judetean de Matematica,,Memorial Gheorghe Cenusa” desfasurat la Colegiul National ,,Dinicu Golescu” din Campulung Muscel. Iata elevii castigatori:

 

Clasa a IV – a:

Badea Ruxandra Maria   Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti –Premiul II

Clasa a V – a:
 Saileanu Razvan   C.N.,,Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște    –Mentiune

Stoica Cristina       Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti     -Mentiune

Clasa a VI – a:

    Costea Daria     C.N.,,Vladimir Streinu” Gaesti   – Premiul I
    Lupu Ana Maria     C.N.,,Vladimir Streinu” Gaesti –Premiul II
    Neamtu Mihai       C.N.,,Vladimir Streinu” Gaesti  – Premiul II
    Lecoiu Radu        C.N.,,Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște – Premiul III
    Iorga Alexandru   Sc. Gen.,,Nicolae Grigorescu” Titu -Mentiune
Clasa a VII – a:
Bogdan Ana Maria    Sc.Gen. ,,Serban Cioculescu”  Gaesti     -Mentiune
Clasa a X – a:
Ureche Ana Maria     C.N.,,Vladimir Streinu” Gaesti  -Mentiune
Profesorii lor pregatitori GRIGORE MIHAELA, CATANA ALIN, TOADER ALEXANDRU ,TURCU IULIANA , ERCULESCU LAURA ,   ILIE DOBRIȚA   si TURCU ADRIAN au inca o data in plus  motive reale de bucurie ca si noi toti cei care ii sprijinim prin sustinerea lor in orice activitate de cultivarea a cunoştinţelor matematice şi recunoaştere  a  rolului matematicii în societatea românească.
 
FELICITARI!

MATEMATICA , CARTE DE VIZITĂ PENTRU ORAȘUL GĂEȘTI!

 

concurs

 

12 elevi din orașul Găești au reprezentat cu rezultate remarcabile județul Dâmbovița la a X-a editie a Concursului Judetean de Matematica ARGEȘGIM care a avut loc sambăta 5 noiembrie 2016 la Școala  Gimnazială Negru Voda din Pitesti. Iată rezultatele obținute.

Scoala Gimnaziala ,,Serban Cioculescu”

Clasa a IV – a:
  Badea Ruxandra Maria,          Premiul I

Clasa a V – a:
  Stoica Cristina                        Mentiune

Clasa a VII – a:
Bogdan Ana Maria Iulia         Premiul I
Radu Andrei Laurentiu          Mentiune

Colegiul National ,,Vladimir Streinu”

Clasa a VI – a:
Costea Daria Ioana                         Premiul I
Neamtu Mihai                                  Mentiune
Lupu Ana                                         Mentiune

 

La aceștia s-a adaugat  si elevul de clasa a 6-a Iorga Alexandru de la Şcoala ,,Pictor N.Grigorescu” Titu care a obtinut mențiune.

La concurs au participat aproximativ 250 de elevi din judetele Argeș și Dâmbovița fiecare având de rezolvat cate 4 probleme de nivel olimpiadă în timp de 2 ore .

Felicităm pe această cale și  pe dascălii lor,  profesorii TURCU IULIANA , TURCU ADRIAN , TOADER ALEXANDRU , GRIGORE MIHAELA și ILIE DOBRIȚA  care i-au pregatit si însoțit pe copii ca de fiecare dată, cât și pe părinții si familiile acestor elevi care au fost permanent un factor de stabilitate si sprijin in toate activitățile școlare de performanță.

MULT SUCCES ÎN VIITOARELE COMPETIȚII !